Wielu z Was przymierzając się do prac ogrodowych, z pewnością zastanawia się co jest lepsze i co wybrac? Gotowy trawnik z rolki czy tradycyjny trawnik z siewu?

Obie opcje mają swoje wady i zalety. Pod wieloma względami są też inne.

Wiosna jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych pór roku. Budząca się do życia roślinność, pierwsze kwiaty, napawają nas optymizmem i dają nowe chęci do działania. Jednak dla właścicieli ogrodu, wiosna to czas wytężonej pracy oraz nowych obowiązków. Wiosenne prace w ogrodzie należy bowiem rozpocząć już od lutego, jeśli tylko pozwoli nam na to pogoda.

Każdy z nas w okresie letnim marzy o wypoczynku, wyjeździe na urlop czy po prostu o leniuchowaniu. Jednak właściciele ogrodów wiedzą, iż jest to czas codziennej i regularnej pracy. Chcąc utrzymać ogród w pięknym stanie przez letnie miesiące należy pamiętać o systematyczności w opiece nad nim. Prace w ogrodzie w okresie od czerwca do września:

Jesień w ogrodzie to czas intensywnej pracy ale także cudowne barwy i smaki tej pory roku. Przebarwiające się liście klonów, brzóz, czerwone owoce jarzębiny, kasztany, żołędzie sprawiają, że jest to niewątpliwie piękna i niepowtarzalna pora roku. Szczególnie we wrześniu i październiku przyroda wynagradza kilkumiesięczny trud dbania i pielęgnacji roślin obdarzając nas plonami owoców i warzyw. Prace pielęgnacyjne i porządkowe w okresie jesiennym:

Iglaki.
Zimą główną ozdobę każdego ogrodu stanowią drzewa i krzewy iglaste. Są one istotnym elementem terenów zieleni, nadającym atrakcyjności, poprzez różnorodny pokrój, wielkość oraz barwy. To właśnie iglaki decydują w największym stopniu o pięknie naszego ogrodu zimą. Należy więc o nich pamiętać podczas planowania ogrodu.

Iglaki możemy podzielić ze względu na wielkość, pokrój, barwę oraz funkcję jaką pełnią w krajobrazie. Znajomość tych cech pozwoli nam wybrać gatunki najbardziej odpowiadające naszym potrzebom.

Założenie trawnika możemy podzielić na cztery podstawowe etapy. Pierwszym jest projekt, w którym określamy warunki glebowe, przeznaczenie i kształt trawnika, drugim dobór odpowiedniej mieszanki traw a kolejnym właściwie przygotowanie gleby. Ostatnim etapem jest siew trawy.

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika należą nawożenie, koszenie, podlewanie, wałowanie, napowietrzanie oraz odchwaszczanie. Wykonywanie tych zabiegów regularnie i w odpowiednich terminach pozwoli nam utrzymać trawnik w stale świetnej formie.

Wiele roślin występujących w naszych ogrodach pochodzi z klimatu cieplejszego. Są delikatne i narażone na przemarznięcie w okresie ostrych polskich zim. Żeby zapobiec wyginięciu lub częściowemu przemarznięciu naszych drzew, krzewów i bylin należy je zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem mrozu.

Projekt jest istotnym elementem podczas zagospodarowywania terenu.

Jeśli chcemy osiągnąć efekt harmonijnego i spójnego ogrodu, odpowiadającego naszym marzeniom i potrzebom warto pomyśleć o wykonaniu planu zagospodarowania. Plan czy projekt powstają na papierze, ale nawet podejmując próbę naszkicowania działki i ogrodu, zaczynamy się zastanawiać jak chcielibyśmy żeby nasz ogród wyglądał, co ma się w nim znajdować, jakie chcemy posadzić rośliny, jakie mamy wyobrażenie ogrodu. Takie przemyślenie zagospodarowania działki jest niezmiernie ważne, pozwala uniknąć wielu błędów i pochopnych decyzji a także daje większe szanse na osiągnięcie wymarzonego celu.

Rozmowa z klientem
Pierwszym etapem rozpoczynającym pracę nad projektem jest rozmowa z właścicielem działki. Podczas pierwszej rozmowy z reguły dowiadujemy się informacji podstawowych takich jak: lokalizacja i wielkość działki, ukształtowanie terenu oraz podstawowe wymagania klienta odnośnie ogrodu. Pozwala to określić w jakim przedziale cenowym znajdzie się projekt.

Mapa

Kontakt

logo ogrody w350px

Telefon: 514 806 404
Email: ogrody@zadbane-ogrody.pl
WWW: www.zadbane-ogrody.pl Facebook: ZadbaneOgrody

Nina i Piotr Cygroń
Kożuchy Wielkie, Giżycko