Zadbane Ogrody Ogród nowoczesny

PostHeaderIcon Ogród nowoczesny

Styl i koncepcja projektowa

Ogród został zaprojektowany w stylu nowoczesnym, spełniającym funkcję reprezentacyjno-wypoczynkową.

Na wybór koncepcji projektowej wpłynęły zarówno potrzeby i wymagania docelowych użytkowników oraz otoczenie działki jak również elementy terenu takie jak: nawierzchnia ze starobruku na podjeździe, półokrągły, drewniany taras a także architektura budynku mieszkalnego.

Ogród nowoczesny w Giżycku

Istotnym założeniem projektowym było także stworzenie ogrodu łatwego w pielęgnacji a jednocześnie interesującego i kolorowego. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki wybrano koncepcję nowoczesnego ogrodu, o prostych, długich liniach z półokrągłymi i kwadratowymi rabatami oraz zróżnicowanym wypełnieniu.

Realizacja projektu

Założenie ogrodu rozpoczęto od przekopania terenu i usunięcia nieczystości. Następnie określono spadki i wyrównano podłoże.

Po wykonaniu prac ziemnych, wyznaczono i ułożono obrzeża rabat oraz opaski wokół domu. Do wykonania obrzeży wykorzystano taki sam materiał, z którego zbudowano wcześniej podjazd. Starobruk sprawdza się jako materiał na obrzeża, głównie dzięki swojej wytrzymałości, funkcjonalności oraz estetycznemu wyglądowi. Czerwony kolor materiału efektownie oddzielił rabaty od trawnika. Ciekawym aspektem jest połączenie rabat roślinnych przy domu z opaską. Część opaski została zakomponowana na rabatę przechodzącą w ochronną opaskę. Następnym etapem było rozłożenie i przymocowanie maty szkółkarskiej na rabatach z roślinnością. Kiedy wszystko zostało przygotowane przystąpiono do wykonania nasadzeń.

ładne ogrody w Giżycku

Roślinność

Rośliny wykorzystane w ogrodzie to przede wszystkim drzewa szczepione i krzewy łatwe w pielęgnacji. Należą do nich rośliny iglaste: jałowiec płożący ‘Prince of Wales’, modrzew europejski ‘Repens’, świerk pospolity ‘Nidiformis’, świerk kłujący ‘Białobok’, żywotnik zachodni ‘Golden Globe’, żywotnik zachodni ‘Smaragd’. Z roślin liściastych wykorzystano: leszczyna o czerwonych liściach, bukszpan wieczniezielony, forsycja pośrednia ‘Lynwood’, hortensja drzewiasta ‘Annabelle’, pięciornik krzewiasty „Goldstar’ oraz ‘Annete’, tawuła japońska ‘Golden Princess’, krzewuszka cudowna ‘Eva Rathke’, wierzba całolistna ‘Pendula’.

ogrody w Giżycku

W ogrodzie posadzono także kilka gatunków bylin dla urozmaicenia i nadania koloru, m.in.: barwinek pospolity, floks szydlasty, goździk kropkowany, sasanka zwyczajna, serduszka cudowne, gailardia oścista, lawenda wąskolistna, rogownica kutnerowata, funkia sieboldiana oraz ‘Sum and Substance’ a także paproć.

zadbane ogrodyogrody

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                        Ważnym elementem kompozycji roślinnej jest turzyca muskedońska posadzona wzdłuż tarasu, która podkreśla nowoczesny wygląd podestu a także winobluszcz pięciolistkowy przy ogrodzeniu.

ładne ogrody w Giżycku

Ponadto w ogrodzie powstał kącik owocowy, w którym posadzono malinę, porzeczkę czarną i czerwoną, agrest, borówkę amerykańską i poziomkę jadalną. W jednej z kwadratowych rabat posadzono wiśnię jako nawiązanie do kącika owocowego a po zamontowaniu trejaży przy tarasie, różę pnącą.

ładne ogrody w Giżyckuładny ogród w Giżycku

Na rabacie po lewej stronie budynku zakomponowano wirtualną ścieżkę między roślinami. W półokrągłych rabatach, wpisanych w rabaty wypełnione korą, posadzono rośliny pełniące funkcję dominant: z tyłu budynku rośnie wierzba całolistna ‘Pendula’, a w półokręgu naprzeciwko tarasu leszczyna o czerwonych liściach. Kolejnym etapem było wypełnienie rabat z roślinnością. Rabaty znajdujące się wokół domu i rabaty półokrągłe wypełniono kamieniem tłuczonym a pozostałe ozdobną korą sosnową. Na końcu dowieziona została ziemia urodzajna do docelowego poziomu trawnika. Następnie wykonano ścieżki z imitacji podkładów kolejowych.

ogrody w GiżyckuOgród w Giżycku

                                                                                                                                                                                      Po ponownym spulchnieniu i wyrównaniu podłoża, zasiana została trawa. Interesującym detalem w ogrodzie stał się głaz umieszczony na rabacie przy wejściu na posesję. Doskonale komponuje się z roślinnością i ożywia rabatę a różowy odcień odzwierciedla kolor materiału użytego na obrzeża rabat.

projektowanie ogrodów

Wszystkie materiały zastosowane przy zakładaniu ogrodu, m.in. drewniane trejaże przy tarasie, starobruk na obrzeżach rabat, imitacja podkładów kolejowych, tłuczeń jako wypełnienie rabat oraz ogólna prosta kompozycja projektowana złożyły się na nowoczesny, nieco formalny oraz interesujący i estetyczny ogród, w którym można odczuć spokój oraz harmonię.

Ogrody w Giżycku

Trejaż przy tarasie

 

projektowanie ogrodów

Połokrągła rabata wypełniona kamienień tłuczonym